O FARMĚ
Včelařská farma Novák se nachází v podhůří Orlických hor ve městě Česká Třebová. Včelnice jsou umístěny v nadmořské výšce asi 410 - 510 m/n.m., v okruhu 30 kilometrů od města. Farma se zabývá produkcí včelích produktů - především medu, vosku a propolisu, výkupem medu od včelařů, zpracováním a dodáváním medu do tržní sítě, přednáškovou, exkurzní i poradenskou činností ve včelařství a vývojem nových technologií ve včelaření.
Tradice včelaření v rodině Nováků sahá až do roku 1948, kdy zakladatel včelařské farmy František Novák ve svých13 letech zakoupil za peníze vydělané od sedláků za výpomoc o senoseči a žních 3 úly stojany „tzv. Almárky" a osadil je roji. František včelařil v malé osadě Sebranice u Litomyšle, kde si na zahrádce u domku postavil malý včelín
Během studií na SOU včelařském v Nasavrkách se mu o včely staral jeho tatínek, také František Novák. Postupně získal další úly různých typů a rámkových rozměrů a rozšířil počet včelstev na deset.
V roce 1961 začal pracovat jako státní zaměstnanec v České Třebové. Změna bydliště vedla také ke změně ve včelaření. Začal včelařit pro tehdejší dobu v moderních úlech „Čechoslovácích", rámkové míry 37 x 30 cm. Rozvoj farmy a nadšení pro včelařinu zastavila nákaza včel roztočem Varroa. V roce 1981 musela být všechna včelstva vysířena. Pro mnoho včelařů v tomto regionu to byla velká ztráta a ke včelaření se již nevrátili. František však půvabům včelařiny neodolal a v roce 1984 nakoupil oddělky a začal znovu včelařit. V rekreační osadě Serpentiny v České Třebové si postavil včelín se dvěmi včelníky. Počet včelstev na této včelnici nepřesáhl 25 včelstev a slouží spíše jako chovná stanice. V současné době je František již v důchodu a kromě včelaření je také přednášejícím odborníkem ve včelařství a zároveň i zkušeným entomologem zaměřeným na čmeláky a evropské denní a noční motýly.
Důležitý zlom ve včelaření na farmě začal v roce 1990, kdy začala včelařit další generace Nováků - syn Jiří. V roce 1992 byla dokončena druhá včelnice u Semanína Celkem 53 včelstev je v nízko nástavkových úlech úlech, rámkové míry 42 x 17 cm.
Naše úly se skládají z dřevěného dna o výšce 17 - 20 cm se zasunovací česnovou vložkou a z nástavků, obsahujících 12 rámků . Nástavky jsou čtvercové, proto je lze použít na teplou i studenou stavbu. Nástavky se dříve vyráběly z hobry (typ úlu Optimal), ale dnes jsou vyráběny z fošen o síle 27 mm (tzv. slabostěnné úly). Na horní nástavek pokládáme mřížkovou folii a zakryjeme ho víkem s 2 cm silnou zateplovací vrstvou.
Třetí včelnice s počtem 55 včelstev byla dokončena v roce 1999 u obce Opatov.
Zároveň od roku 1995 probíhala rekonstrukce objekt v obci Semanín (dříve truhlárna státního statku Česká Třebová), který byl upraven pro víceúčelové využití, zejména však jako „medárna". Rekonstrukce objektu probíhá dodnes.
čtvrtá včelnice se 48 včelstvy se začala budovat v roce 2003 u obce Opatovec. Včelnice je tentokrát vybudována na 5 ocelových podvalnících. Na jednom podvalníku je umístěno 12 včelstev. S podvalníky lze přejet na nové stanoviště. Při obsluze včelstev se celá střecha otočí o 180 stupňů. Nevýhodou oproti ostatním včelnicím je, že za deště na nás prší.